“Babel” to film o konieczności przemocy. Jest to historia o tym, jak człowiek może się zmienić, kiedy jest w sytuacji bez wyjścia.

Główny bohater, Saladin, jest młodym chłopakiem, który żyje w Iraku pod rządami Saddama Husajna. Kiedy Saddam zostaje obalony przez amerykańskie wojska, Saladin zostaje porzucony przez rodzinę i musi sobie radzić sam.

Wkrótce Saladin dowiaduje się, że jego ojciec jest w więzieniu i ma zostać stracony. Saladin postanawia go uratować i wyrusza na niebezpieczną misję do Bagdadu.

Babel – o konieczności przemocy

W filmie Babel nieustannie przewija się motyw przemocy. Jest ona obecna w relacjach między ludźmi, a także w kontaktach ze środowiskiem naturalnym. Najbardziej oczywistym przykładem jest scena, w której młody chłopak strzela do cielaka. Widać wyraźnie, że czuje się on zmuszony do tego czynu – nie ma innego wyboru. Podobnie jest w przypadku starzej kobiety, która musi zabijać kury. Jest to dla niej trudne i bolesne, ale bez tego nie może sobie poradzić. Przemoc jest więc czymś naturalnym i koniecznym, a ludzie są jej ofiarami.

Jednak przemoc nie zawsze jest tak oczywista i oczywista. Czasami można ją odczuwać w bardziej subtelny sposób. Na przykład gdy ktoś jest uprzedzony do innego człowieka ze względu na jego pochodzenie lub wygląd. Wtedy można mówić o przemocy psychicznej lub społecznej. Takie sytuacje są również obecne w filmie Babel. Można je zauważyć między innymi w relacji między rodzinami różnych narodowości – Hiszpanami i Marokańczykami. Widać tu wyraźnie, że istnieje pewien rodzaj nienawiści i uprzedzenia, który prowadzi do konfliktów i przemocy.

Babel – o konieczności przemocy wobec innych

W “Babel czyli o konieczności przemocy” Isaac Asimov porusza problem konieczności przemocy w życiu człowieka. Opowiadanie skupia się na historii młodego chłopca, który przeżywa trudne doświadczenia wojenne. Chłopiec jest świadkiem okrucieństwa, którego doświadcza jego ojciec. Wojna zmusza ich rodzinę do ucieczki z domu. Wkrótce chłopiec zostaje porzucony przez rodzinę i musi radzić sobie sam. Jest świadkiem śmierci wielu ludzi i doświadcza wielu okropności. W końcu chłopiec dociera do miasta, gdzie spotyka innych ludzi i dowiaduje się, że jego ojciec zginął. Chłopiec musi poradzić sobie ze swoimi emocjami i uczuciami wobec ojca.

Babel – o konieczności przemocy wobec siebie

Wiele osób uważa, że przemoc wobec siebie jest czymś złym i należy jej unikać. Jednak są sytuacje, w których przemoc wobec siebie jest konieczna. Na przykład w sytuacji, gdy ktoś chce się uczyć nowego języka. Aby się go nauczyć, musi on przełamać swoje bariery i ograniczenia. Czasami trzeba więc poddać się przemocy wobec siebie, aby móc się rozwijać.